Куріння та рак гортані: чи так це страшно?

0 Comments
Куріння та рак гортані: чи так це страшно?

«Рак гортані». Ті, хто курить, напевно, не раз помічали на пачках цигарок цей попереджувальний напис від МОЗ. Судячи з кількості курців у всьому світі, подібні «загрози» для людини, яка курить не один рік, звучать непереконливо. Я не читатиму зараз лекції, що куріння – це погано, що нікотин – це отрута. Просто, як лор-лікар, я розповім про діагноз рак гортані та про його взаємозв’язок із тютюнопалінням, а кожен читач сам зробить власні висновки. Чому болить горло від куріння і як з цим боротися читайте  за посиланням https://ukrhistory.com.ua/chomu-bolit-gorlo-vid-kurinnya-i-yak-z-cim-borotisya/.

Що таке рак гортані?

Рак гортані – це злоякісне новоутворення. Найчастіше це плоскоклітинний рак, тобто пухлина, яка розвивається та поширюється в епітелії та слизових оболонках.

Хвороба може розвинутися в одній із трьох частин гортані:

  • рак надскладкового відділу гортані — найнебезпечніший тип захворювання, який дуже швидко розвивається і практично завжди закінчується летальним кінцем;
  • рак голосових зв’язок — зустрічається набагато рідше, менш агресивний, і результат для пацієнта при своєчасній діагностиці та лікуванні сприятливий;
  • рак підскладкового відділу гортані – хвороба рідкісна, вона також вражає кровоносні судини та лімфатичні вузли. Через те, що ця форма раку виявляється дуже пізно, прогноз на одужання несприятливий.

Причини раку гортані

Рак виникає внаслідок зловживання нормальними клітинами епітелію і неконтрольованого їх зростання. Спровокувати цей процес можуть:

  • тютюнопаління, включаючи пасивне;
  • зловживання алкоголем;
  • постійне знаходження або робота у несприятливій екологічній обстановці (запиленість, загазованість, шкідливі речовини у повітрі);
  • хронічні запалення гортані;
  • зараження вірусом папіломи людини;
  • гастроезофагеальний рефлюкс;
  • травми гортані;
  • спадковість;
  • постійне перенапруження голосових зв’язок (у представників мовних професій: співаків, артистів, екскурсоводів, вчителів тощо)

Ті люди, які регулярно відчувають на собі ці фактори, мають взяти собі у звичку проходити профілактичний огляд у лор-лікаря.

Куріння та рак гортані: чи так це страшно?

Симптоматика

Діагностика раку горла сильно ускладнена і рідко проводиться своєчасно, оскільки перші симптоми захворювання нагадують застуду. Людина починає хворіти у сфері гортані, змінюється голос, стає важко ковтати. З’являється нудота, сонливість, почуття нездужання, шкіра блідне. Перше, про що думає хворий, що застудився або відбулася алергічна реакція.

Потім, через якийсь час, на гортані стають помітні білі плями і виразки. Больові відчуття під час ковтання вже важче терпіти. Частішають напади кашлю, кашель не проходить навіть при прийомі лікарських засобів. Хворі скаржаться на кому в горлі, нестачу повітря, задишку, може з’явитися біль у вухах, температура тіла підвищується, то повертається в нормальний стан. Голос стає охриплішим. З горла може виділятися мокротиння з кров’ю, з’являється неприємний запах із рота.

Хворі на пізній стадії сильно худнуть, шийні лімфовузли у них перебувають у постійно збільшеному стані.

Лікування раку гортані

Існують три методи лікування: променева терапія, хірургічне лікування та хіміотерапія.

  1. Променева терапія. Лікування хвороби починають, як правило, саме з неї, оскільки цей вид пухлини добре сприйнятливий до радіаційного впливу.
  2. Хірургічний метод передбачає часткове чи повне видалення гортані чи видалення однієї чи обох голосових зв’язок. На першій та другій стадії захворювання проводиться резекція гортані, яка відноситься до органозберігаючих операцій.
  3. Хіміотерапія є методом, що доповнює перші два. У цьому випадку пацієнту призначають препарати, які перешкоджають подальшому зростанню пухлини та вбивають ракові клітини.

Я не буду оригінальним, якщо скажу, що чим раніше розпочато лікування, тим сприятливіший прогноз на одужання. При виявленні хвороби на ранній стадії одужують практично всі хворі. При раку першої стадії виживає 80-90% хворих, другий – до 75% осіб, третій – рівно половина, четвертої – до 20%.

Рак гортані в цифрах

А зараз лише факти:

Більшість хворих на рак гортані — курці зі стажем (80%, а, за деякими даними, і всі 95%).

Захворювання найчастіше діагностують у чоловіків віком від 40 до 75 років.

Жінкам діагностують рак гортані у 12-15 разів рідше, ніж чоловікам.

Запалена сигарета вивільняє близько 5000 різних хімічних сполук, багато з яких – отрута, і близько сотні з них провокують рак.

Друзі, а як ви ставитеся до шкідливих звичок? Чи вважаєте ви, що курити – це небезпечно чи, навпаки, що це лікарські страшилки? А може серед читачів є ті, хто зміг кинути? Діліться своїми історіями у коментарях! Дуже цікаво почути думку кожного.


Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *