Крокус чи шафран: основні види
Слово «шафран» з арабської перекладається як «жовтий», такого кольору фарбу робили з приймочків квітів крокусу. А саме слово «крокус» старогрецьке, і означає «нитку». Справа в тому, що висушені для фарби приймочки квітів ставали тонкими, як нитки.
Видів крокусу дуже багато. Умовно їх можна розділити за часом цвітіння: є весняні, квітнуть у квітні та осінні, що квітнуть у вересні. Чимало сортів крокусу занесено до Червоної книги, бо стали досить рідкісними. До таких видів, наприклад, відноситься крокус прекрасний або смугастий крокус. які ще є фіолетові квіти розповідають за посиланням https://tdazovcable.kiev.ua/fioletova-kvitka-kvitka-z-fioletovimi-listyam-fioletovi-kviti-nazvi-foto-2/.
Весняноквітучі крокуси
До цієї групи входять: крокус весняний, крокус Геуфеля, крокус жовтий, крокус Томазіні та крокус вузьколистий.
Крокус весняний досягає 17 см заввишки, а листя у нього з’являється в період цвітіння. З однієї цибулини виростає 1-2 квітки дзвоново-воронкоподібної форми з діаметром від 3,5 до 5 см. Колір у пелюсток білий або фіолетовий, зустрічаються і смугасті забарвлення. Сама квітка має довгу трубку — рильце, яке в 2-3 рази перевищує довжину частки відгину. Цвіте весняний крокус від 20 до 25 днів на третій-четвертий тиждень квітня. Однак у південних районах період цвітіння може зрушити на кінець лютого.
Крокус Геуфеля — це лучна квітка, яка отримала назву на ім’я ботаніка, що жив у XIX столітті. Росте на Закарпатті та прилеглих до нього областях Західної Європи. У висоту досягає 10-12 см, з однієї цибулини виходить по 2-3 квітки. Самі квіти фіолетового кольору, діаметр – до 7 см. Крокус Геуфеля вважається одним із найбільших, він не поступається і голландським гібридам. Листя також з’являється в період цвітіння і виростає до 2-5 см.
Крокус жовтий досить високий — до 20 см, з цибулини вийде до 3 кольорів оранжевого кольору, хоча зустрічаються і різновиди з сіро-пурпурними смужками. Квіти до 4 см в діаметрі, келихоподібні, повністю розкриваються.
Крокус Томазіні росте по тінистих схилах пагорбів або у листяних лісах Угорщини та Югославії. З однієї цибулини виростає 3 квітки рожево-бузкового відтінку з білою облямівкою по пелюстках. Цвіте відразу після того, як сходить сніг. Листя з’являється рано, до періоду цвітіння виростає до 7 см. Цей вид крокуса має кілька сортів і найчастіше вирощується в Америці та Європі.
Крокус вузьколистий — це низькоросла рослина, найвищі представники цього виду шафрану виростають лише до 10 см. Квіти світло-жовті з яскравою жовтою плямою по центру. Мають чашоподібну форму, діаметр до 2,5 см, пелюстки вузькі, овальні, але із гострими верхівками. Такий шафран цвіте рясно та довго.
Осінньоквітучі крокуси
Цю групу складають три види крокусу: прекрасний, посівний та банатський. Перший з них, крокус прекрасний, у природних умовах росте на узліссях гірських лісів у Малій Азії, на Кавказі, Балканах та в Криму. Цвіте довго, 30 днів. Самі квіти великі, до 7 см у діаметрі бузково-фіолетового кольору, пелюстки з поздовжніми пурпуровими прожилками. Має різні сорти: з бузковими, білими, темно-синіми, блакитними та світло-фіолетовими квітками.
Крокус посівний у природі росте в Індії, Малій та Передній Азії. Залежно від погодних умов цвітіння починається у вересні або жовтні, триває близько 14 днів. Квіти блідо-фіолетові.
Крокус банатський росте у лісах та на гірських луках Румунії та Югославії. Назву отримав на честь області Банат, яка розташована на кордоні двох цих країн. Листя у банатського крокусу лінійної форми, довге – до 15 см, квіти світло-бузкові. З однієї цибулини виходить 1-2 квітки. Цвітіння починається наприкінці вересня та триває близько місяця.
При виборі крокусу для посадки на садовій ділянці важливо звертати увагу не лише на колір та розмір квіток, а й на період цвітіння. Якщо грамотно підібрати сорти шафрану, можна домогтися, щоб клумби цвіли безперервно майже цілий місяць.